couple-731890_640Čoraz častejšie je počuť o pároch, ktoré nemôžu mať deti. Niekedy je neplodnosť na strane ženy, inokedy na strane muža. Riešiť takýto problém je ťažké a aj stresujúce. Pozrime sa na možnosti, ako zvýšiť plodnosť muža.

 

 

Práve ženské vyšetrenia si vyžadujú viac času a krokov, preto je niekedy lepšie začať riešiť (prípadnú) neplodnosť u muža. Štatistiky takisto uvádzajú, že neplodnosť ovplyvňuje asi každý 6. pár na svete, a asi 1 z 3 prípadov súvisí s nízkou plodnosťou muža. Aj keď je to menšie číslo, ale predsa tu je. A čo by ste mali zvážiť?

1. Vyhnite sa stresu 

Neplodnosť je niekedy neliečiteľná, no v mnohých prípadoch už bola porazená. Ako? Určite viete, že takmer všetko ovplyvňuje stres. Ten sa dokáže s našim telom a psychikou naozaj nepekne zahrať. Ak ho nemáte pod kontrolou a žijete v dlhodobom napätí, ktoré vás pomaly ničí, mali by ste zvážiť, či to stojí za to. Stres je tichý nepriateľ, pretože pôsobí dlhodobo, aj keď o ňom reálne ani nemusíme vedieť. 

2. Pravidelne cvičte 

Cvičenie zvyšuje fyzickú aktivitu, sebavedomie, zbavuje vás spomínaného stresu a v neposlednom rade zvyšuje hladinu testosterónu. Hladina hormónov sa, samozrejme, počas života mení, no pravidelným cvičením si len pomôžete.

3. Zinok

Jeden zo základných minerálov, zinok, sa nachádza napríklad v rybách, mäse, vajciach alebo mäkkýšoch. Ukázalo sa, že užívaním primeraného množstva zinku si môžete udržať, či dokonca zvýšiť mužskú plodnosť. Matematicky povedané, nízka hladina zinku rovná sa nízka hladina testosterónu.

4. Teplo a chlad

Tento bod súvisí s digitálnymi technológiami. Počuli ste o tom, že notebooky znižujú kvalitu spermií? Aby sme to vysvetlili. Ide o to, že by ste sa mali vyvarovať sedeniu s notebookom na stehnách. Vaše intímne partie sa takto dostávajú do kontaktu s nežiaducim teplom. Nevedome škodíte sami sebe a aj vašim spermiám.

4 tipy na zvýšenie plodnosti muža