Predčasná ejakulácia môže znepríjemňovať život muža hneď v niekoľkých smeroch. Na jednu stranu prichádza k neuspokojeniu partnera, na strane druhej vyplývajúce psychické problémy vyplývajúce práve z prvého problému. Predčasná ejakulácia môže mať rôzne príčiny. Pozrieme sa na 4 najčastejšie z nich.
Čo je predčasná ejakulácia?
V lekárskej lexike, je to predčasný výron semena v čase do 15 sekúnd od vstupu do pošvy, alebo sex, ktorý trvá kratšie ako minútu, bez dosiahnutia orgazmu partnerky/partnera. Najčastejšie sú to tieto príčíny.

1. Strach z neúspechu, problémy
K predčasnej ejakulácii často vedú pocity strachu či úzkosti, čo môže súvisieť s viacerými dôvodmi. Jedným z najbežnejších môžu byť pochybnosti o svojom vlastnom “výkonu”, ďalej obavy z neuspokojenia partnerky a celkovo problémy vo vzťahu. Tieto faktory sú ale veľakrát úplne vonkajšie, teda vôbec sa nemusia týkať sexu či vzťahu a ich korene nájdeme v problémoch bežného života.
2. Prílišné vzrušenie
Táto príčina predčasnej ejakulácie, napokon rovnako ako predchádzajúca, sa týka skôr mladých a neskúsených mužov alebo mužov, ktorí nemajú dostatok sexuálneho vyžitia. V takom prípade je samozrejme nutné početnosť súloží, pokiaľ možno, navýšiť. Pokiaľ už ale dôjde na sex a muž si je vedomý svojej “premotivovanosti“, môže mu partnerka pomôcť orálne pred súložou, ale môže muž nejaký čas pred masturbovať.
4. Fyziologické faktory predčasnej ejakulácie
Za predčasnú ejakuláciu nemôžu pochopiteľne iba vonkajšie faktory alebo psychika, ale veľakrát ide o problémy fyzické. Sem možno zaradiť napríklad chronický zápal prostaty alebo skrátenú uzdičku, ktorá ohýba žaluď smerom nadol, čo je príčinou predčasného výronu semena. Veľa pánov trpiacich problémami s ejakuláciou má navyše zvýšenú vodivosť periférnych nervov, v dôsledku čoho dochádza až k prílišnému vzrušeniu.

 

Aké má korene predčasná ejakulácia?