Keď sa povie slovo bodliak, všetci si predstavíme nejakú plevelnú rastlinu, ktorá nám len ohyzdí záhradky a treba ju vytrhať. No pestrec mariánsky je bodliak, ktorý pestujeme v záhradkách zámerne, pretože má nielen okrasné, ale aj užitočné vlastnosti. Aké? To sa dozviete v dnešnom článku.
Niečo o ňom
Pestrec mariánsky je prastará okrasná bylina, ktorá sa až v 18. storočí dostala aj do Európy. Dnes ho možno vidieť na poliach, pri riekach či v záhradkách. Ide o jednoročnú rastlinu, ktorá sa na prvý pohľad podobá na obyčajný bodliak. Kvitne od júla do septembra, jeho liečivé semená dozrievajú začiatkom jesene.
Balzam na pečeň
Táto zázračná rastlina má preukázateľné liečivé účinky na náš organizmus. Jej účinky sú spájané hlavne s ochranou pečene, pretože ju chráni pred nežiaducimi látkami vyskytujúcimi sa v potrave. Taktiež pomáha pri zápale a cirhóze pečene, zmierňuje jej poškodenie pri nadmernej konzumácii alkoholu.
Balzam na celé telo
Pestrec mariánsky však nepôsobí liečivo len na pečeň, ale na celý organizmus. Okrem pečene pomáha pri poruchách trávenia, pri poruchách žlčníka, pri depresiách a bolestiach hlavy, pri kožných problémoch. Taktiež posilňuje imunitný systém, znižuje teplotu, znižuje prejavy alergie a má veľa ďalších pozitívnych účinkov.
Využitie z celej rastliny v rôznych formách
V minulosti sa na liečivé účinky pestreca mariánskeho využívali hlavne jeho listy a korene. Dnes sa využívajú predovšetkým semená, ktoré sa spracovávajú do rôznych foriem. Od čajov, olejov, zmesi bylín až po doplnky výživy v podobách kapsúl, tinktúr či tabliet.
Nie je pre každého
Aj keď má pestrec mariánsky blahodárne účinky na ľudský organizmus, tak nie každému sa odporúča jeho užívanie. Vyhnúť by sa mu mali tehotné a dojčiace ženy, ľudia s vysokým krvným tlakom a ľudia trpiaci závažnými chorobami bez toho, aby sa poradili so svojim lekárom.
Pestrec mariánsky vo forme výživového doplnku by nemal chýbať u nikoho, komu záleží na zdraví.