Čo s tebou nabíjajú hormóny? Tak takúto otázku zažil od rodičov určite každý. No o aké hormóny ide? U mužov to je testosterón a u žien estrogén. V dnešnom článku si povieme, aké funkcie plní estrogén v ženskom tele, a prečo je preň tak dôležitý.

Vplyv na vývoj a funkcie pohlavných orgánov

Najdôležitejšou a najzásadnejšou funkciou estrogénov je ich vplyv na vývoj a funkcie pohlavných orgánov, na rozvoj sekundárnych pohlavných znakov, na sexuálne správanie. Zároveň vplývajú aj na rast deložnej sliznice v menštruačnom cykle a na zrenie vajíčka.

Vplyv na metabolizmus

Estrogény ovplyvňujú metabolizmus a spaľovanie tukov, znižujú množstvo svalovej hmoty. Po menopauze sa ženám spomaľuje metabolizmus, klesá produkcia estrogénov a ženy majú väčšie problémy s udržaním váhy. Zároveň podporujú zadržiavanie soli a vody v tele, čím sa dajú vysvetliť opuchy a zvýšená telesná váha tesne pred príchodom menštruácie.

Vplyv na rast kostí

Tento ženský hormón indikuje tvorbu rastového hormónu a pôsobí na rast kostí. Podieľa sa na ich kvalite a bráni rednutiu kostí. Klesajúca produkcia estrogénu po menopauze má vplyv aj na rednutie kostí v tomto veku u žien.

Vplyv na cievy

Estrogény znižujú hladinu LDL cholesterolu v krvi a zvyšujú hladinu HDL cholesterolu. Oxidačná premena LDL cholesterolu môže viesť ku kôrnateniu ciev, zužovaniu ich priesvitu. Práve estrogén dokáže túto nežiaducu premenu spomaľovať, čím pozitívne pôsobí na pružnosť ciev.

Vplyv na pamäť

Vplyv estrogénu sa pozitívnymi účinkami prejavil aj na učenie a pamäť, čo je dôvodom, prečo sa estrogény stali súčasťou liečby Alzheimerovej choroby.

Estrogén je pre správne fungovanie ženského organizmu nesmierne dôležitý. Ak ho vaše telo neprodukuje dostatočne veľa, skúste to vyriešiť zmenou stravy alebo nasadením tabletiek s obsahom tohto hormónu.

Estrogén plní tieto dôležité funkcie v ženskom tele