To, že sóda bikarbóna má overené výsledky pri bielení zubov je všetkým známe. Jej používanie so sebou ale nesie isté úskalia, ktoré môžu spôsobiť viac škôd ako úžitku. Prevyšujú jej benefity riziká?

Prečo Áno

Mimo bieliaceho účinku zubov by sme vyzdvihli jej pozitívny účinok na pH ústnej dutiny. To hrá významnú rolu v tom, akým baktériam  sa darí v našich ústach. Čím je pH nižšie (< 5,5), tým rastie riziko zubného kazu. Naopak pri vyšších hodnotách sa darí baktériám, ktoré na našu ústnu dutinu vplývajú pozitívne. Jedlá sóda sa vyznačuje s pH 8,3, a teda vytvára v našich ústach pozitívne prostredie.

Druhým nemenej významným vplyvom sú jej antimikrobiálne účinkyznižovanie rizika parodontálnych ochorení. Ide o druhý najčastejší dôvod straty zubov.

Prečo Nie

Druhá strana mince predstavuje riziká poškodenia zubnej skloviny. V prípade, že ste si nič neprečítali o sóde bikarbóne a nemáte s ňou žiadne skúsenosti, môžete si naozaj viac uškodiť ako pomôcť. Tvrdé čiastočky či kamienky jedlej sódy môžu pri neopatrnej manipulácii alebo prílišnej „precíznosti“ poškrabať zubnú sklovinu, čo by ste určite nechceli.

Ako sa vyvarovať nežiaducim hrozbám

Ak sa pre sódu bikarbónu rozhodnete, tu je zopár rád, ako k nej pristupovať čo najrozumnejšie. V prvom rade zvoľte čo najmäkšiu zubnú kefku a v žiadnom prípade netlačte! Ďalej vedzte, že sa jedlá sóda v ústach zmieša so slinami a jej účinok pominie už po 20 sekundách. Nechceme tým povedať, že by ste mali aplikovať ďalšiu dávku sódy, práve naopak. Venujte sa bieleniu zubov nie viac ako minútu. Obyčajne máme všetci vo zvyku pristupovať k čisteniu zubov vždy rovnakým spôsobom. Máme tým namysli, že pri čistení zubov stále začíname na rovnakej strane a obyčajne aj skončíme na rovnakom mieste. To v tomto prípade nie je dobrý spôsob, pretože ako sme si povedali, najvyšší účinok má sóda v prvých 20 sekundách. Z toho dôvodu, pri každom čistení zubov so sódou bikarbónou to zoberte z druhého konca. Ak začínate čistenie v pravom dolnom rohu a končite napríklad v ľavom hornom rohu, večer to urobte presne naopak.

Čo sa týka názoru špecialistov, pravdepodobne sa nestretnete so zubárom, ktorý by vám odobril používanie sódy bikarbóny na zuby. V každom prípade je to na vašom zvážení a vašej obozretnosti.

Je sóda bikarbóna bezpečným spôsobom bielenia zubov?