To, že o kĺby a kosti sa treba starať, vie už skoro každý. Že na ich starostlivosť je najlepšia výživa kĺbov a kostí, to vie tiež každý. Kĺbových výživ je však na trhu nepreberné množstvo a vybrať tu správnu nie je nič ľahké. No každá dobrá kĺbová výživa by mala obsahovať látky, o ktorých si povieme v dnešnom článku.

Kolagén

Nevyhnutným základom každej dobrej kĺbovej výživy kostí a kĺbov je kolagén. Je to vo vode nerozpustná bielkovina, ktorá tvorí 30% všetkých proteínov v tele. Minimálne množstvo kolagénu, ktoré si naše telo vyžaduje, je 10 gramov denne.

Chondroitín sulfát

Sila tejto látky spočíva v tom, že dodáva chrupavke elasticitu a pôsobí proti starnutiu. Chondroitín sulfát by mal človek brať celý život a tým udržiavať chrupavky stále mladé a neopotrebované. Je to dôležitá látka, a preto nesmie chýbať v žiadnej kvalitnej výžive.

Glukosamín sulfát

Pre naše kĺby a kostí je to rovnako nesmierne dôležitá látka. Naše telo ju spracúva a premieňa na látky nevyhnutné k regenerácii chrupaviek a väzív. Práve táto látka nás zbavuje bolesti kĺbov a prináša toľko vytúženú úľavu.

MSM

Odborne dimethylsulfon. Aj túto látku by mala obsahovať každá dobrá výživa kĺbov a kostí, pretože obsahuje síru. Síra je látka, ktorá má protizápalové účinky a platí to aj pri kĺboch. Okrem toho tlmí aj bolesť a opuchy.

Vitamíny

Okrem vyššie spomenutých špecifických látok, by mala dobrá kĺbová výživa obsahovať aj vitamíny. Typické sú vitamíny C a E.

Pri výbere výživy kĺbov a kostí je dobré pozerať okrem zloženia aj na nezávislé hodnotenie ostatných užívateľov, ktoré majú s konkrétnou výživou skúsenosti.

Každá výživa kĺbov by mala obsahovať tieto látky