Priznávame, na erekcii možno nestojí celý svet, ale ten mužský sa okolo nej určite krúti. S vtipmi o erekcii sa skončilo, a to najmä preto, že sa začalo viac dbať na zdravotné hľadisko neprichádzajúcej erekcie. Je to spôsobené mojím vysokým tlakom? Je to kvôli tomu, že som fajčiar? Trpím diabetesom a slabo erekciou, čo môžem urobiť pre zlepšenie?

Kedysi boli chlapi, trpiaci slabou erekciou, akoby odsúvaní na kraj a hanbili sa o svojom probléme čo i len povedať. To malo vplyv nielen na ich fyzické zdravie, ale hlavne na psychiku. Situácia sa o niečo zlepšila s príchodom „zázračných“ tabletiek, s ktorými bol sex možný aj vo vyššom veku. Stačilo modrú tabletku zapiť vodou a chvíľu počkať. Prvá tabletka na erekciu sa v predaji objavila v roku 1998 a doslova spôsobila šialenstvo. Chceli ju nielen chorí, ale aj zdraví, pretože verili,že z nich spraví sexuálnych predátorov. Vo viacerých krajinách sa táto zázračná tabletka na erekciu však predávala len na predpis, spôsobila šialenstvo aj na čiernom trhu. Muži vo veku sa ocitli v druhej puberte a rozvodovosť zrazu rapídne stúpla. Výrobca pôvodnej modrej tabletky sa katapultoval do ohromných výšok a jeho spoločnosť sa zaradila medzi najvýznamnejšie farmaceutické spoločnosti na svete. Známu tabletku na erekciu falšovali, napodobňovali či pašovali, a to všetko len kvôli potencii.

O čo ide?
Erektilná dysfunkcia je porucha, s ktorou muži navštevujú sexuológa najčastejšie. Hanlivejší názov pre túto chorobu je impotencia, avšak tento hanlivý výraz už odborníci dnes nepoužívajú. V podstate ide o to, že muž nemôže dosiahnuť erekciu, ktorá je na sex nevyhnutná. Erektilných dysfunkcií poznáme niekoľko, a to krátkodobú, ktorá mužov postihuje najmä v prípade, že prežíva veľký stres alebo sa veľmi opil. Tento typ je celkom bežný a postretol už nejedného muža. Avšak asi jedna desatina mužov má problémy s chronickou erektilnou dysfunkciou. Našťastie je dnešná medicína už na takej úrovni, že dnešná medikamentózna liečba dokáže vyriešiť tento problém takmer v 100% prípadoch.

Dva druhy porúch
Lekári delia poruchy erekcie na organické a psychogénne. Už z názvov môžeme vytušiť, čoho sa asi budú týkať. Organická erektilná dysfunkcia vzniká najčastejšie po nejakej chorobe alebo operácie. Dôvodom pokojne môže byť aj úraz, ktorý poškodí cievy v penise. Slabá erekcia môže vzniknúť aj užívaním niektorých druhov liekov. Psychogénna dysfunkcia zas môže byť spôsobená strachom, stresom alebo sklamaním. Súčasné výskumy preukazujú, že najviac porúch je spôsobených organickými činiteľmi a často je to kombinácia obidvoch.

Keď chlap nemôže…