diet_mainKedy začať chudnúť? Kedy to už naše telo skutočne potrebuje? Pre niekoho úplne nezmyselné otázky, ale povedzme si pravdu – najmä ženy neustále riešia svoju hmotnosť. A to aj vtedy, keď sú štíhle, alebo je ich hmotnosť na normálnych hodnotách. Ale aká je vlastne ideálna hmotnosť? V akom rozmedzí by sa mala pohybovať?

Dobrým spôsobom, ako si “vypočítať“ ideálnu hmotnosť je vyrátať si ju pomocou BMI indexu. Ide o index telesnej hmotnosti, ktorý Vám pomôže určiť, ako na tom ste. Jednoduchý výpočet v ktorom sa hmotnosť v kilogramoch vydelí druhou mocninou výšky v metroch určí Váš hmotnostný stav. Hodnoty od 20 do 25 prestavujú normálnu váhu, nad 25 ide o miernu nadváhu, nad 30 ide o obezitu. Hodnoty pod 20 predstavujú podváhu. Tieto hodnoty však nie sú stopercentne presné.

Preto existuje ešte jedna možnosť a to, že si necháte zmerať svoj telesný tuk. Hodnoty môžu skutočne prekvapiť, pretože ide najmä o tuk, ktorý sa ukladá do priestorov medzi orgánmi. Ohrozuje organizmus, aj metabolizmus. Tuk Vám zmerajú v každej ambulancii, alebo si zaobstarajte svoj vlastný merač, ktorým si zistíte množstvo tuku aj doma.

 

Kedy začať chudnúť?