Jedlo by sme nemali brať len ako potravu a niečo, čím zasýtime svoj žalúdok. Jedlo by malo byť zážitkom, potešením a príbehom. A práve o tom je je kniha receptov známeho kuchára Jara Žideka Nebíčko v papuľke.

Najskôr bola relácia, ktorá sa volala rovnako ako kniha – Nebíčko v papuľke, a Židek v nej cestoval po Slovensku. A nielen to, ale aj varil, piekol a objavoval nové a jedinečné chute. Kniha vznikla na základe úspechu relácie. Nájdete v knihe Nebíčko v papuľke recepty, ale aj Židekove tipy a triky, ako aj príbehy ľudí, ku ktorým sa počas nakrúcania dostal. V knihe nájdete recepty z prvých dvadsiatich častí televízneho seriálu, pričom všetky recepty sú obohatené o farebné a autentické fotografie priamo z nakrúcania. Na konci každej kapitoly navyše nájdete jeden extra recept, ktorý v relácii neodznel. Sám Židek hovorí, že v každom z tých receptov je niečo z neho, niečo osobité, aby to predsa len chutilo inak. Na svoje si prídu nadšenci tradičných ingrediencií, ktoré sa už dnes v takej miere nepoužívajú. Patrí medzi ne napríklad pohánka, špalda, krúpy, slimáky alebo iné.

V knihe nájdete všetko čo bolo, ale aj nebolo odvysielané v relácii.

 

A tu je jeden z extra receptov, ktorý neodznel v relácii, ale jednoznačne stojí za to – Kokosový puding.

Čo na to potrebujeme?

5 ks zelený kardamon

2 klinčeky

300 gramov hnedý cukor

1 liter kokosové mlieko

2 – 3 lyžice melasy

10 vajec

Ako na to?

Kardamón spolu s klinčekmi zahrejeme v hrnci, aby sme docielili uvoľnenie ich aróm. Potom pridáme 200 gramov cukru, počkáme kým skaramelizujeme a zalejeme ho kokosovým mliekom. Na miernom plameni potom rozvaríme karamel a pridáme melasu. Keď to krátko povaríme, necháme vychladnúť, následne scedíme do misy a pridáme vajcia. Všetko rozmixujeme a precedíme. Zo zbytku cukru si pripravíme karamel, ktorý potom rozdelíme do zapekacích misiek a nalejeme naň kokosovú zmes. Formičky dáme do pekáča, prikryjeme ho a dáme do rúry vyhriatej na 90 stupňov Celzia a pečieme 40 minút. Prajeme vám nebíčko v papuľke.

 

 

 

Majte aj Vy nebíčko v papuľke