Dukanova diéta, v súčasnosti aj nazývaná najúčinnejšia diéta, sa v posledných rokoch stala hitom na celom svete. Jej tvorcom je francúzsky lekár Pierre Dukan, po ktorom aj nesie svoje meno. Jej prednosťou voči iným diétnym kolegyniam je predovšetkým voľnosť. Počas Dukanovej diéty majú „dietujúci“ povolené jesť všetko zo zoznamu 100 povolených potravín a to kedykoľvek , v neobmedzenom množstve a v akejkoľvek kombinácii. To je len jedno z mnohých lákadiel, akými táto revolučná diéta oplýva. Ďalším je napríklad aj to, že Pierre Dukan sľubuje, že kilá, ktoré počas jeho diéty schudnete, sa už len tak ľahko nevrátia.
Útok – výlet –konsolidácia – stabilizácia

Diéta spočíva v dodržiavaní štyroch základných fáz. Tá prvá má priliehavý názov: útočná fáza. Počas tejto diétnej etapy, ktorá trvá jeden až desať dní (závisí od toho, koľko kíl chcete schudnúť), máte povolené jesť zatiaľ výhradne čisté bielkoviny. Patria sem napríklad ryby, chudé hovädzie a teľacie mäso alebo hydina. Prísne zakázané je mäso vyprážať a uprednostňuje sa jeho varenie či pečenie. Povolené sú aj vajcia – bielok môžete zjesť, čo vám len hrdlo ráči a žalúdok si pýta, so žĺtkami však maximálne štyri vajcia týždenne.

Obľúbeným jedlom aj prvej fázy Dukanovej diéty sú ovsené otruby. Tie nielenže zachytávajú tuky a cukry, ale tiež zasýtia. Na čo však netreba zabúdať, je prísun tekutín a vitamínov. Ideálne je počas prvej fázy diéty vypiť aspoň dva litre tekutín a mať prísun vitamínov – napríklad vo forme výživových doplnkov.

Keď ste už dostatočne diétne nabudení a motivovaní, začne druhá fáza: výletná fáza. Tu prichádza na rad striedanie bielkovinových a bielkovinovo-zeleninových dní. Povolené jedlá sú rovnaké ako v prvej fáze, ale pridáva sa aj zelenina – brokolica, zeler, kaleráb, rajčiny, karfiol, reďkovky, kapusta, špargľa… Pridať môžete aj tofu a nezabudnite zvýšiť príjem tekutín na dva až tri litre denne. Stále platí zákaz vyprážania! Grilujte, varte, avšak bez tuku. V tejto fáze pokračujte až kým neschudnete na požadovanú váhu.

Máte svoju vysnenú váhu. Teraz prichádza na rad konsolidačná fáza, ktorá má zabrániť nežiaducemu jojo efektu, ktorého sa bojí každý, kto sa borí s vlastnými nadbytočnými kilogramami. Jedzte to čo doteraz, ale môžete pridať už aj jeden kus ovocia denne (až na banány, hrozno a oriešky) a takisto aj dva krajce chleba. Nie však biely chlieb, ale, samozrejme, tmavý celozrnný. Dvakrát do týždňa si môžete dopriať aj jedlá s obsahom škrobu: zemiaky, ryžu, cestoviny atď. Najlákavejšie na tejto fáze je však to, že dva dni v týždni môžete zjesť úplne všetko, čo ste si doteraz museli odopierať a s čím sa vaša chladnička musela dočasne rozlúčiť. Treba len dbať na to, aby tieto dva dni nešli hneď po sebe a takisto nezabúdajte dodržiavať čisto bielkovinový deň raz do týždňa.

Posledným krokom vo vašom diétnom boji je štvrtá fáza – stabilizačná fáza. Tá vlastne znamená, že vaša chladnička môže znova s otvorenou náručou privítať všetko, čo pred diétou pravidelne sedávalo v jej útrobách, len s tým obmedzením, že raz do týždňa je potrebné dodržať čisto bielkovinový deň. Inak by ste problém mať nemali a s pravidelným pohybom a jedením „s rozumom“ by ste si vašu novú vysnenú váhu mali udržať.

Aj princezné držia diéty
No nestojí to za to, aby ste to vyskúšali? Jesť, po čom naše nenásytné chúťky túžia je predsa snom takmer každého z nás a po úspešnom „prejedení sa“ Dukanovou diétou, vám môže byť tento luxus dopriaty.  A ak ani toto nestačí tak vedzte, že aj Jennifer Lopez či britská princezná Kate zverili svoje žalúdky a kilá práve Dukanovi. Či to zabralo, alebo nie, už zvážte sami dôkladným googlením ich fotografií. Dobrú chuť!

 

Najchutnejšie chudnutie môže byť len od Francúza