Diét na chudnutie dnes existuje veľké množstvo a vybrať si ideálnu diétu je veľmi ťažké. Dalo by sa povedať, že ideálna diéta neexistuje. V dnešnom článku si predstavíme tie najznámejšie diéty a povieme si na akých princípoch sú založené.

Paleolitická diéta

Zásady tejto diéty vychádzajú z toho, že ľudia v dobe paleolitu jedli stravu, ktorú si dokázali uloviť alebo zozbierať zo zeme. V praxi to znamená, že diéta je založená na mäse (hlavne surové), rybách, morských plodoch, vajciach, lesnom ovocí, orieškoch, zelenine a bylinkách. Paleolitická diéta vylučuje všetko, čo bolo dopestované poľnohospodárstvom a chovom domácich zvierat.

Delená strava

Je založená na teórii, že organizmus horšie spaľuje bielkoviny a sacharidy spoločne, preto sú potraviny rozdelené do troch skupín – s prevahou sacharidov, bielkovín a neutrálne. Tie sa potom po dňoch striedajú. Jeden deň sa konzumujú s prevahou sacharidov, druhý s prevahou bielkovín a neutrálne sa dajú kombinovať s čímkoľvek a konzumovať kedykoľvek.

Atkinsonova diéta

Niekedy nazývaná aj ako bodová alebo VIP diéta odporúča jesť potraviny s nulovým alebo minimálnym obsahom sacharidov. Bez obmedzenia je možné konzumovať mäso, ryby, syry, tuky, malé množstvo orechov a niektoré druhy zeleniny. Naopak zakázané sú všetky potraviny obsahujúce sacharidy – sladkosti, chlieb, cestoviny, ryža a ďalšie obilniny, zemiaky a ovocie.

Mliečna diéta

Podstatou tejto diéty je konzumácia mlieka a mliečnych výrobkov, v malom množstve ovocia, zeleniny a mäsa. Princípom je minimálne množstvo skonzumovaného jedla, pravidelné stravovanie a dodržiavanie pitného režimu.

Ketogénna diéta

Pôvodne bola lekármi určená ako liečebná metóda epilepsie v 20tych rokoch minulého storočia. V súčasnosti sa používa naďalej k liečbe epilepsie, na liečbu závažných metabolických ochorení, ale aj k redukcii hmotnosti.

Ideálna diéta neexistuje, pretože každý organizmus je iný. Začnite sa zdravo stravovať, pridajte k tomu aktívny pohyb a žiadnu diétu nebudete potrebovať.

Poznáte na čom sú založené najznámejšie diéty?