Vitamín D je tak ako aj iné vitamíny pre naše telo dôležitý, a pri jeho nedostatku trpí celé telo v dlhodobom horizonte. V dnešnom článku si povieme o príznakoch, podľa ktorých zistíme, že máme v tele nedostatok vitamínu D.

Svalová slabosť a bolesť

Intenzita slabosti a bolesti môže byť rôzna. Od veľmi miernych až po neznesiteľné kŕče. Čím menej vitamínu D3 máme, tým je bolesť väčšia a väčšia. Nedostatok tohto vitamínu v skutočnosti znamená pomalšie svalové kontrakcie a slabšie pohyby svalov.

Imunita

Najvarovnejším príznakom nedostatku vitamínu D je slabá alebo znížená imunita, v dôsledku ktorej rýchlejšie ochoriete. Vitamín D3 totiž podporuje správnu funkciu T-lymfocitov, ktoré budujú imunitu a pomáhajú telu bojovať s externými organizmami, ktoré ho napádajú.

Zmeny nálad

Aj za zmenami nálad môže byť nedostatok vitamínu D, ktorý pomáha vyrábať serotonín, hormón mozgu spojený so zlepšením nálady a šťastím. Zvýšená hladina sérotonínu môže pomôcť zmierniť dopady stresu a byť dobrou prevenciou alebo liečbou miernej depresie. Štúdie dokázali, že ľudia, ktorí trpia v zimných mesiacoch miernou depresiou, majú nedostatok slnečného žiarenia.

Únava

Pre telo z pohľadu energie je veľmi dôležitý vitamín D. Preto, ak ste stále unavení, bez známych dôvodov, mali by ste si nechať skontrolovať úroveň vitamínu D. Nízka hladina tohto vitamínu navyše vedie k ukladaniu tukov. To zase znižuje rýchlosť metabolizmu a dodáva telu menej energie.

Vysoký krvný tlak

Ak máte vysoký krvný tlak, môže to znamenať nedostatok vitamínu D v tele. Vitamín D potláča enzymatický proces, ktorý môže zovrieť tepny a viesť k vysokému krvnému tlaku. Okrem toho, vitamín D3 zlepšuje krvný obeh v celom tele, ktorý je nevyhnutný pre správnu funkciu vášho srdca.To pomáha znížiť riziko infarktu myokardu, srdcového zlyhania alebo mŕtvice.

Ako vidíte vitamín D je pre ľudské telo nesmierne dôležitý, a preto by ste nemali zanedbávať príjem látok, ktoré ho obsahujú.

Príznaky nedostatku vitamínu D