porcelanove zuby
Niekto skôr, niekto neskôr ale napokon všetci raz prídeme nejakým spôsobom o zuby. Kým to však necháme zájsť až do fázy „ bezzubých“ čo tak porozmýšľať o porcelánových zuboch? Samozrejme, že táto záležitosť nie je najlacnejší špás, no nepekný a nezdravý chrup so sebou nesie aj väčšie nepríjemnosti ako len problém s potravou. Či chceme alebo nie, zuby nám môžu naozaj uškodiť. Viete aké druhy porcelánových zubov existujú?
Na začiatok to najdrahšie
Asi najkvalitnejším spôsobom, ale aj najdrahším ako sa i dať chrup do poriadku sú zubné implantáty. Implantát pripadá do úvahy pre tých, ktorí prišli o zub aj s koreňom a hľadajú čo najprirodzenejšiu náhradu a nevadí im vyššia finančná investícia. Implantáty sú zavedené priamo do kosti a nahrádzajú koreň. Implantát je niečo ako skrutka v čeľusti z titánu, a na jeho vrchnú časť sa primontuje porcelánový zub. Ak však človek uvažuje nad zubnými implantátmi mal by si najprv zistiťm či má dostatočne pevné kostné tkanivo. V niektorých prípadoch, totiž telo implantáty neprime.
Zubná korunka
Najzákladnejšími a najnenáročnejšími  porcelánovými zubnými náhradami sú zubné korunky. Najčastejšie sa využívajú ak prídete o jeden zub alebo časť zubu pod podmienkou, že vám koreň zostane na ktorý sa korunka uchytáva. Pred nasadením korunky sa vrchná časť zubu musí obrúsiť a podľa zubných odtlačkov  technik vyrobí novú korunku, respektíve porcelánový zub. Okrem porcelánových zubov, môžete pouvažovať aj naj lacnejšou verziou, živicové alebo celokovové zuby, no menej kvalitnou.
Mostík nie len cez vodu
Tento spôsob opravy chrupu sa používa v prípade, že zub je natoľko poškodený, že neunesie korunku.  Zubár obrúsi dva susedné zuby a na tie nasadí korunky. Vedľajšie zuby sú nosičom  kompletne umelého zubu. Tento spôsob však má aj svoje jasné mínusy. Keďže pri ukotvení sa musia obrúsiť aj bočné zuby, vzniká riziko ich poškodenia alebo znehodnotenia. Drahším, však prirodzenejším  variantom klasického zubného mostíka je celo porcelánový zubný mostík. Najväčšou výhodou je, že nie je potrebné susedné zuby obrúsiť úplne, ale stačí do nich vyhĺbiť len menšie jamky, na ktorých mostík drží. Takto použité porcelánové zuby sú najviac šetrnejšie k vášmu chrupu ale aj peňaženke.
Široký úsmev s porcelánovými zubami