macaMaca prášok je na našom trhu už nejaký ten čas. Možno ste ho vyskúšali a ak nie, prinášame vám zopár zaujímavých informácií o jeho pozitívnych účinkoch na vaše telo.

Maca alebo peruánsky ženšen sa pestuje hlavne na americkom kontinente. V mnohých krajinách sa z neho vyrába primárne múka, ale svet ho pozná vďaka liečivým schopnostiam. Okrem iného je aj silným afrodiziakom. Zvyšuje výkonnosť mozgu, dodáva energiu a (nielen) sexuálnu vytrvalosť, zvyšuje výdrž a libido. U oboch pohlaví môže účinne zvýšiť plodnosť a celkový zdravotný stav tela. V súvislosti s plodnosťou priaznivo vyrovnáva hladinu hormónov v tele a znižuje stres. Ženy ocenia jeho účinky pri menštruačných bolestiach a menopauze, rovnako znižuje symptómy PMS.

A vďaka čomu má koreň Maca úspech? Je bohatý na vitamíny B, C a E, zinok, horčík, železo a aminokyseliny. Samotná hľuza má zastúpenie vo viacerých farbách. Niekedy je žltá, červená, fialová; inokedy zelená, modrá alebo dokonca až čierna. Zatiaľ čo žltý koreň pozastavuje príjem jódu, jeho tmavá verzia obsahuje jód v prirodzenej podobe.

Najmä zo začiatku by ste mali byť s užívaním maca prášku trochu opatrnejší. Ak s ním ešte len začínate, odporúča sa dávkovanie ½ až 1 čajovej lyžičky denne. Postupne môžete dávku zväčšiť, no viac ako 1 polievkovú lyžicu by ste denne prijať nemali. Nadmerná konzumácia narušuje hladinu spomínaných hormónov v tele. Maca prášok užívajte niekoľko dní po sebe, po ktorých si doprajte niekoľko dňovú abstinenciu. V takýchto pravidelných intervaloch budete môcť zaznamenať priaznivé účinky tohto sympatického koreňa, ktorý sa nestal populárnym iba tak.

Spoznajte silu maca prášku