Keď sa povie vitamín C, tak každý si ho dá automaticky do súvisu s imunitou. No kyselina askorbová, známejšia pod menom vitamín C, má aj mnoho ďalších priaznivých účinkov pre naše telo. A o týchto účinkoch si povieme v dnešnom článku.

Spomaľuje starnutie buniek

Vitamín C je antioxidant, a tak dokáže vylučovať z tela voľné radikály, ktoré spôsobujú rýchlejšie starnutie buniek a zároveň znečisťujú organizmus ako taký. Možno teda povedať, že vitamín C má aj detoxikačné účinky.

Posiľňuje cievy a cievny systém

Kyselina askorbová je nesmierne dôležitá pre cievy, pretože posiľňuje a udržiava pevnosť stien, predovšetkým malých kapilár. Jej správna hladina má vplyv napríklad aj na krvácanie z ďasien.

Potrebný pri metabolizme a syntéze

Tento najznámejší vitamín je nevyhnutnou látkou v rámci metabolických a syntetických reakcií v tele. Zvyšuje schopnosť vstrebávania železa a pomáha pri vylučovaní mede, olova a ortute. Zároveň reguluje metabolizmus ďalších aminokyselín.

Podporuje mentálne zdravie

Vitamín C významne priaznivo vplýva aj na mentálne zdravie. Pozitívne pôsobí na nervový systém, správne prenášanie nervových vzruchov a tiež na pocit dostatočnej energie v tele. S dostatkom vitamínu C človek lepšie zvláda stres a nárazovú záťaž, je menej unavený a vyčerpaný.

Urýchľuje hojenie

Dostatok kyseliny askorbovej urýchľuje hojenie rán po úrazoch či operačných zákrokoch, hojenie popálenín a podobných defektov na koži.

Podporuje rast kostí, chrupavky a zubov

Vitamín C podporuje rast kostí, chrupavky a zubov, tým že pomáha telu absorbovať vápník. Ten je dôležitou stavebnou látkou pre kostné a podobné tkanivá.

Ako vidíte, vitamín C má mnoho pozitívnych účinkov, a keďže naše telo si ho nedokáže samo vyrobiť, je potrebné mu ho dodať formou potravy alebo ako doplnok výživy.

Vitamín C, to nie je iba imunita